Dosya taşıma ve saklama için bulut yerine USB bellek kullanmanın riskleri

Kimi zaman anlaşılabilir nedenleri olabilecek USB bellek kullanma tercihinin gözden kaçan sakıncaları da söz konusu.

Dosya taşıma ve saklama için bulut yerine USB bellek kullanmanın riskleri

Bundan  üç beş yıl öncesine kadar oldukça maliyetli olan kurumsal kullanıma yönelik geniş kapasiteli veri depolama çözümleri, bugün hem ucuzladı hem de çok daha güvenli hale geldi. Buna rağmen birçok iş insanı, her zaman elinin altında olmasını istediği dosyaları hala USB flash belleklerde oradan oraya taşımaya devam ediyor. Ancak kimi zaman anlaşılabilir nedenleri olabilecek bu tercihin gözden kaçan sakıncaları da söz konusu. İlk anda akla gelen dört temel riski şöyle sıralamak mümkün:

Şifreleme eksikliği

Dosya yedekleme ve/veya taşıma için USB bağlantılı harici depolama cihazlarını kullananlar, genellikle bunların sadece kendilerinde kalacağını düşünüp şifreleme önlemini akla bile getirmiyorlar.  ESET ve Kingston tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bugün veri taşıma/yedekleme için USB portlarına bağlanan fiziksel bellekleri kullanan işletmelerin yüzde 55’i verileri korumak için şifreleme önlemini göz ardı ediyor. Halbuki buluttaki servis sağlayıcılar, her türlü güvenlik önlemlerini aldıklarından, dosyalarınıza başkalarının internet üzerinden korsan erişimi söz konusu olmuyor.

Virüs tehlikesi

Kullandığınız flash bellekte yer alan dosyaları başka bilgisayarlarda açmanız veya bir projeyi müşteriye sunarken, başka bilgisayarlara kopyalamanız gerekebiliyor. Sizin olmayan bir bilgisayara, çok güvendiğiniz iş ortağınıza bile ait olsa, güvenmemek genel kural. O sistemlerden USB depolama aygıtınıza geçebilecek bir virüs ya da casus yazılım, sonrasında sizin dizüstü bilgisayarınız aracılığıyla şirketinizin tüm sistemlerine bulaşabilir.

Fiziksel tahribat

USB portlarını kullanan harici depolama aygıtları da neticede birer elektronik cihazdır ve dış etkenlere, üretim kalitesine ve hatta şansa bağlı olarak aniden bozulmaya karar verebilir. Bu da elbette bellekteki tüm dosyalarınızın kaybı anlamına geliyor. Buluttaki depolama çözümleri son teknolojiye sahip, dev yatırımlarla kurulan sunucu tarlalarında yedekli olarak barındırıldığı için fiziksel arıza durumunda veri kaybı diye bir durum asla söz konusu olmaz.

Kaybolması kolay

Hele ki dosyalarınızı başka ortamlarda yedeklemeden, sadece USB depolama aygıtlarında saklıyor ve taşıyorsanız risk büyük. Seyahat sırasında kaybetme ihtimali bir tarafa, genellikle çantanızda, masanızda veya çekmecenizde  tuttuğunuz USB belleğin başkaları tarafından kaçırılarak kopyalanması oldukça  mümkün.  Geri döneceğinin garantisi de yok üstelik. Bir ankete katılan 500 İngiliz iş insanın 310’u (yüzde 62’si), önemli dosyaları taşıdıkları USB bellekleri genellikle çalışma masalarının üstünde, çekmecesinde ya da bilgisayara takılı olarak bıraktıklarını itiraf etmiş.

Bugün şirketlerin veri güvenliği konusuna henüz istenen önemi göstermediğini, ancak bu konudaki bilincin hızla arttığını söyleyebiliriz.. Dosya taşımada bulut servisleri yerine kullanılan harici USB belleklerin oluşturduğu riskler de bu çerçevede göz ardı edilmemeli.