Dünyada kaç kişi, neden VPN servislerini kullanıyor?

VPN Statistics and Usage başlıklı rapora göre VPN servisleri masaüstü bilgisayarlardan yapılan tüm bağlantıların yüzde 17’sinde mobil cihazlardaysa yüzde 15’inde kullanılıyor.

Dünyada kaç kişi, neden VPN servislerini kullanıyor?

İnternette veri ve kullanım güvenliği konusunda bilinç arttıkça sanal özel ağ (VPN) kullanımı da ona paralel olarak hızla artıyor. İnternet kullanıcısıyla bağlanmak istediği site veya sunucu arasında üçüncü şahısların giremeyeceği özel bir tünel açarak içerik ve trafiği gizleyen VPN teknolojisi, her ay dünyadaki tüm internet kullanıcılarının en az dörtte biri tarafından kullanılıyor. Dünyada bugün 4.02 milyar internet kullanıcısı olduğu düşünüldüğünde, son bir ayda her hangi bir VPN servisini kullanan kişi sayısının 1 milyarı geçtiği rahatlıkla söylenebilir.

VPN Statistics and Usage başlıklı rapora göre VPN servisleri masaüstü bilgisayarlardan yapılan tüm bağlantıların yüzde 17’sinde kullanılırken mobildeki kullanım yüzde 15’e çıkmış durumda.

Kullanım nedenlerine bakıldığındaysa şaşırtıcı bir durum olmadığı göze çarpıyor. Zira VPN kullanmayı tercih edenlerin yarısı bunu “daha zengin eğlence içeriğine (erotik siteler dahil) erişim” için yaparken yüzde 34’ü yasaklı sosyal ağlara ve/veya haber sitelerine girebilmek, yüzde 31’i internette gezinirken anonim kalmak, yüzde 30’uysa iş/şirket dosya ve sistemlerine erişimde güvenlik ve gizlilik için VPN kullandığını söylüyor.

GlobalWebIndex rakamlarıyla bu yılın ilk çeyreğinde dünyada VPN kullanım amaçlarının dağılımı şöyle:

Daha iyi (veya kısıtlı) eğlence içeriğine erişmek %50
Sosyal ağlara ve haber servislerine erişmek %34
İnternette anonimliği korumak %31
İş yerinde site, dosya ve hizmetlere ulaşmak %30
Yasaklı torrent/indirme sitelerine girmek %27
Yurt dışındaki akraba ve arkadaşlarla iletişim %25
Webde gezinti bilgilerinin hükümetlerden gizlenmesi %18
Bir Tor tarayıcısına erişim %17

Not: Yüzde toplamlarının 100’den fazla olması, çoğu kullanıcının VPN servislerini birden fazla amaç için kullanmasından kaynaklanıyor.

Dünyada VPN kullanımı en yüksek olan bölgelere bakıldığında ilginç bir tablo göze çarpıyor. Rapora göre internete girenlerin yüzde 30’unun farklı sıklıklarla VPN kullandığı Asya&Pasifik bölgesi ilk sırada yer alırken, Güney Amerika bölgesi yüzde 23 ile ikinci sırada yer alıyor. Orta Doğu & Afrika bölgesindeki kullanıcıların yüzde 19’u, Avrupa ve Kuzey Amerika’dakilerin ise yüzde 17’si farklı sıklıklarda ama düzenli olarak VPN servislerini kullanıyor.

Ülke sıralamasındaysa Endonezya (%38), Hindistan (%38), Türkiye (%32), Çin (%31) ve Malezya (%29) ilk beş sırayı paylaşıyor.

GlobalWebOndex raporuna göre son bir ayda internete girerken VPN kullananların yüzde 62’si erkek, yüzde 38’iyse kadın. Yaş grupları itibarıyla en çok VPN kullanan kesimler yüzde 35 ile 16-24, yüzde 33 ile de 25-34 yaşındakiler. Özetle genç kullanıcılar arasında VPN kullanımının, başka deyişle erişimi kısıtlı web adreslerine erişim için sanal özel ağlara bağlanma tercihinin, oldukça yaygın olduğu görülüyor.