E-ticaret tüm koşullara rağmen yükselişini sürdürüyor

Ulusal ekonomideki değişimler ne yönde olursa olsun Türkiye'de e-ticaret büyümeyi sürdürüyor.

E-ticaret tüm koşullara rağmen yükselişini sürdürüyor

Günümüzde, evinde el işi yapan bireysel üreticilerin bile buluttaki bir servis sağlayıcı aracılığıyla iki saat gibi kısa bir sürede kendisine web sitesi açıp, e-ticaret yapabildiği bir dijital dönüşüm sürecindeyiz. Bu ortamda tüketici hareketlerini anlamaya yönelik sektörel araştırmalar e-ticaretle ilgili önemli ipuçları içeriyor. Türkiye’de e-ticaret kullanıcılarının tercihlerini tespit etmeyi hedefleyen yakın tarihli bir araştırma ise sektöre ışık tutar nitelikte.

Türkiye’de internetten alışverişin sabah 09.30’da başladığını tespit eden analize göre öğlen 12.00’ye kadar devam eden trafik bir süre ara verdikten sonra akşam mesai bitimiyle doruk noktasına ulaşıyor. Hafta içi en çok alışveriş 20.00 - 23.00 saatleri arasında yapılırken, hafta sonu alışveriş trafiği gün boyunca orta seviyelerde seyrediyor. 

Web analiz ve danışmanlık şirketi Medianova’nın araştırmasına göre, alışveriş sıklığında kadın ve erkekler arasında önemli bir fark bulunmuyor. Erkek tüketicilerin internet üzerinden en sık satın aldığı ürün grubu ‘elektronik eşya” olarak görünürken, kadınlarda “giyim” ilk sırada yer alıyor.

E-ticaret kesintisiz büyüyor

Ulusal ekonomideki değişimler ne yönde olursa olsun Türkiye'de e-ticaret büyümeyi sürdürüyor. Ülkemizde 2018’de yüzde 42 oranında artan e-ticaret 59,9 milyar TL büyüklüğe ulaşmış durumda. Medianova analizine göre Türkiye’de internetten alışveriş yapan kişi sayısı geçen yıla göre 7,6 milyon artarak 39,3 milyona ulaştı. Harcama miktarı ise yıllık 11,5 milyar dolara yükseldi. Dünya genelindeyse 2019 sonunda e-ticaret pazar büyüklüğünün 3,5 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. E-ticaret pazarının liderleriyse, tahmin edileceği üzere, Çin ve ABD.

Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD) yıllık Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü raporuna göreyse Türkiye’de 2018’de e-ticaretin toplam perakende içindeki payı yüzde 4.1’den yüzde 5,3’e çıktı. Başka bir deyişle Türkiye’de geçen yıl yapılan perakende harcamalarının yaklaşık 20’de biri online kanallar aracılığıyla gerçekleşti. Bu oran geçen yıl gelişmekte olan ülkelerde yüzde 5,9 olurken, gelişmiş ülkelerdeki ortalama yüzde 11.1 düzeyinde. 

Tatil-seyahat dışındaki diğer alt kategorilere bakıldığında da online perakende kategorilerinin toplamda 30 milyar TL’yi geçtiği görülüyor. Çok kanallı online perakende kategorisinde ise en yüksek büyüme yüzde 52’lik artışla 2.6 milyar TL hacme ulaşan giyim ve ayakkabıdan geldi.