Fintech yatırımları hız kesmiyor, ABD’nin liderliği sürüyor

Kurumsal fintech odaklı girişimlere yapılan yatırımlar, satın almalar, hisse devirleri, yılın ilk yarısında ABD, Kanada ve Güney Amerika’da güçlü seyretti.

Fintech yatırımları hız kesmiyor, ABD’nin liderliği sürüyor

Bugün bulut teknolojilerinden en çok yararlanan, başka bir deyişle bulutta işletilen sistemleri en çok meşgul eden sektörlerin başında bankacılık ve finansal sistemler (fintech) geliyor desek yanlış olmaz. Bu alanda sürekli gelişen teknolojilere paralel olarak artan kullanıcı sayısı, elbette bu alandaki yatırımların da devam etmesine yol açıyor. Uluslararası danışmanlık ve denetim şirketi KPMG'nin hazırladığı Pulse of Fintech raporunun son edisyonu bu eğilimin 2019’da da sürdüğünü gösteriyor.

Rapora göre kurumsal fintech odaklı girişimlere yapılan yatırımlar, satın almalar, hisse devirleri, yılın ilk yarısında ABD, Kanada ve Güney Amerika’da güçlü seyretti. Söz konusu fintech yatırımları 2019'un ilk yarısında da 37,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Rapora göre yılın ikinci yarısında 80 milyar doları bulacak yeni yatırımlar bekleniyor. Rakam 2018'in tamamında 120 milyar doları bulmuştu.

Kripto paraya ilgi zayıfladı

Blok zinciri ve kripto para sektörlerine yönelik kurumsal yatırım ve satın almalar 2019'un ilk yarısında gözle görülür bir düşüş yaşadı. 2018'de toplam 586 anlaşmada 5 milyar dolarlık yatırım sağlanırken, 2019'un ilk 6 ayında bu rakam 171 anlaşmada 1 milyar dolara kadar geriledi. Sigorta teknolojilerinde ise devir ve satın almalar 1,1 milyar dolara geriledi. 

ABD güçlü, Avrupa zayıf seyrediyor

ABD'deki fintech yatırımları 2019'un ilk yarısında toplam 470 anlaşmayla 18,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Fintech merkezli risk sermayesi yatırımları ikinci çeyrekte ABD'de rekor seviyeye ulaştı. Avrupa'daki fintech yatırımlarıysa 2019'un ilk yarısında 13,2 milyar dolara ulaştı. Ancak işlem hacminde son bir buçuk yıldır görülen düşüş sürdü. Bu durum KPMG raporunda “Avrupalı yatırımcıların enerjilerini daha olgun firmalar için sakladıkları” şeklinde yorumlanıyor. Avrupa'da yılın ilk yarısında değeri 100 milyon doları geçen 10 fintech anlaşması gerçekleşti ki bunların 6’sı Birleşik Krallık’taydı. Özel sermaye yatırımlarıysa Avrupa'da yılın ilk yarısında 1,2 milyar dolar gibi rekor bir seviyeye ulaştı. Bu rakam 2018 genelinde 1,96 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Asya frenledi, Çin’den stratejik yatırımlar

Asya genelinde 2018'de rekor kıran fintech yatırımları 2019'un ilk yarısında 102 anlaşmayla 3,6 milyar dolar seviyesinde kaldı. 2018'i hareketlendiren mega anlaşmalara da  bu yıl ara verilmiş durumda. Hong Kong yönetimi ise 2019'un ilk yarısında bir ilke imza attı ve 8 adet 'dijital bankacılık lisansı' dağıtarak fintech gelişimi açısından son derece önemli bir hale yaptı. Lisansı alan firmalar arasında sigorta ve telekom firmalarının yanı sıra Tencent gibi Çin'in büyük teknoloji şirketlerinin de yer alması, pek yakında fintech alanında liderliği Çin’in ABD’den alabileceği şeklinde de  yorumlanabilir.