Paylaşımlı ofis kullanımındaki artışın nedenleri

İş dünyasının dijitalleşmesiyle değişime uğrayan girişimcilik anlayış ve kültürü, beraberinde elbette iş yapış şekilleri ve çalışma alanlarında farklılaşmayı da getiriyor.

Paylaşımlı ofis kullanımındaki artışın nedenleri

Paylaşımlı çalışma alanları, mekandan bağımsız çalışmayı olanaklı kılan bulut teknolojilerinin de katkısıyla, bugün girişimcilerin sıkça rağbet ettiği bir “ofis” modeli haline gelmiş durumda. E-posta iletişiminden veri depolamaya, CRM uygulamalarından sipariş takibine kadar hemen her işi sadece dizüstü bilgisayarıyla yapabilen iş insanları ve girişimciler, diğer pek çok fiziksel ofis ihtiyacını da bu mekanlarda bulabiliyorlar.

Small Business Labs tarafından yapılan bir araştırma, paylaşımlı ve tam teşekküllü ofislerin sayısının 2025 yılına gelindiğinde 30 bini geçmiş olacağını gösteriyor. Rapora göre; 2025’te ortak çalışma alanlarını kullanan yüzde 75’ini Y (milenyum) ve Z kuşaklarının oluşturacağı girişimci ve iş insanlarının sayısı da 5 milyona ulaşacak. Bugüne baktığımızda ise aktif olarak paylaşımlı ofisleri kullananların 1.4 milyon civarında olduğunu söyleyebiliriz.

Paylaşımlı ofislerin gün geçtikçe daha fazla tercih ediliyor olmasının nedenlerini incelediğimizde temelde 3 faktör göze çarpıyor:

1. İlk faktör elbette ofiste oturmanın artık çok da gerekmemesi, bu yüzden ofiste geçirilen zamanın hızla azalması. Yukarıda da belirttiğimiz üzere bugün pek çok iş tek bir laptopla icra edilebiliyor ya da yönetilebiliyor. Tek gerekense hızlı ve kesintisiz bir internet bağlantısı.

2. İkinci faktörse ofis maliyetlerinin yüksek olması. Metrekaresi az bile olsa bugün bir ofis kiralamak yüksek kirası, depozitosu, mobilya ve ofis makinesi ihtiyacı, internet bağlantısı ve diğer IT alt yapı yatırımları, elektriği, suyu derken oldukça masraflı olabiliyor. Paylaşımlı ofisler ise klasik ofislere kıyasla girişimcilere yüzde 40’a kadar daha düşük bir fatura çıkarıyor. Esnek kiralama seçenekleri ve ofis içindeki hemen her idari işi işletmecinin yapıyor olması sayesinde zamandan tasarruf da sağlıyor.

3. Bugün girişimcilerin en çarpıcı niteliklerinden biri imeceye ve görüş alışverişine açık olmaları. Ortak çalışma alanları, yeni nesil girişimciye akranlarıyla sosyalleşme olanağı da sağlıyor. Bu birlikteliklerden yeni iş birlikleri ve sinerji yaratılabiliyor.