Türkiye internetten alışverişi en çok iş çıkış saatlerinde yapıyor

Türkiye’de internet üzerinden yapılan alışveriş trafiği sabah 09.30 gibi başlıyor ve öğlen 12.00’ye kadar yüksek seyrediyor.

Türkiye internetten alışverişi en çok iş çıkış saatlerinde yapıyor

Veri depolama ve analizinin kısa ve uzun vadeli stratejiler belirlemede ne kadar önemli olduğunu, bulut teknolojileri sayesinde müşteri verilerinden bu yönde yararlanmanın çok daha kolaylaştığını sıkça dile getiriyoruz. Yapılan araştırmalar veri analizlerinden yola çıkarak Türkiye’deki tüketici alışveriş alışkanlıklarına ışık tutuyor. Bu sefer ki odak noktamız, Türk insanının online alışveriş için ekran başına geçtiği saatler.

Türkiye’de internet üzerinden yapılan alışveriş trafiği sabah 09.30 gibi başlıyor ve öğlen 12.00’ye kadar yüksek seyrediyor. Öğle yemeği saatlerinde beklendiği üzere hızlı bir düşüş gösteren trafik, akşam mesai bitimine doğru yine yükselme eğilimine giriyor. Medianova tarafından derlenen verilere göre online alışveriş hafta içinde en çok 20.00 - 23.00 saatleri arasında yoğunlaşıyor. Kadın ve erkek tüketiciler arasında alışveriş saati açısından belirgin bir farkın gözlenmediği online alışveriş tablosu, elbette ürün grupları bazında bir hayli farklılaşıyor. Erkekler internet üzerinden, yine kolayca tahmin edilebileceği üzere en çok elektronik eşya satın alırken kadınlar daha çok giyim ve bakım ürünleri alışverişi yapıyor.

15 milyar dolara ulaşması bekleniyor

Online alışveriş ürün ve yaş bazlı alt gruplar bazında yıldan yıla büyük değişiklikler göstermiyor, ama genel tabloya bakıldığında büyümenin zaman zaman yavaşlasa da kesintisiz sürdüğünü söylemek mümkün. İzleyen 10 yıllık süreçte, yani şimdilerde “Z nesli” olarak tanımlanan genç-öğrenci-aileye bağımlı jenerasyonun para kazanmaya başlayıp harcama kapasitesine ulaşmasıyla, e-ticaretin tüm kanallar içindeki liderliğinin daha da pekişeceği hatta ana satış kanalı olacağı kesin gibi. HootSuite ve Statista’nın ortaklaşa hazırladıkları “Dijital Türkiye 2019 E-Ticaret Raporu”na göre, internetten alışveriş yapanların sayısı, Türkiye’de son yıllarda yaşanan ekonomik güçlüklere rağmen 2018’de 7,6 milyon kişi artışla 39,3 milyon kişiye çıkmıştı. Önceki yıl internetten alışverişe toplam 11 milyar 480 milyon dolar harcanan Türkiye’de, rakamın 2019 sonu itibarıyla 15 milyar dolar civarında olması bekleniyor.

Kategori bazında yapılan online alışverişlere bakıldığında ise en fazla harcamanın tatil/seyahat için harcandığı, onu elektrikli ev aletleri, elektronik, cep telefonu gibi teknolojik ürünlerin izlediğini görüyoruz. Giyim, kuşam üçüncü sırada yer alırken onu oyuncak ve hobi ürünleri, mobilya ve aksesuarları, yiyecek/içecek, video/oyun, dijital müzik satışları izliyor.