CEO’lar “Nesnelerin İnterneti”, milenyum kuşağı “yapay zeka” diyor

“İnovasyon” kavramı halen yönetici pozisyonundaki X kuşağı ile hızla yükselen Y kuşağı tarafından oldukça farklı algılanıyor.

CEO’lar “Nesnelerin İnterneti”, milenyum kuşağı “yapay zeka” diyor

Nesiller arası görüş ve anlayış farklarının ortaya çıkması hemen herkesin doğal olarak karşıladığı bir durum. Özellikle de hızla gelişen teknoloji dünyasında neredeyse üç-beş yıllık yaş farkları bile bakış açılarında farklılık yaratabiliyor. Veri analiz ve tahmin raporları da benzer sonuçlar ortaya koyuyor. Örneğin son araştırmalardan birine göre “inovasyon” kavramı halen yönetici pozisyonundaki X kuşağı ile hızla yükselen Y kuşağı tarafından oldukça farklı algılanıyor.

'Teknoloji Sektöründe İnovasyon' başlıklı bir araştırmaya imza atan uluslararası denetim, vergi ve danışmanlık firması KPMG'nin raporu, şirketlerin üst yönetimleriyle onların ekibini oluşturan milenyum (Y) kuşağı arasındaki görüş farklılıklarını ortaya koyuyor. CEO'lar gelecek üç yılda dönüşüme yön verecek teknolojinin Nesnelerin İnterneti (IoT) ve robotik-otomasyon olacağı kanısında. Milenyum kuşağıysa listenin başına yapay zekayı koyuyor.  “Dijital doğanlar” olarak nitelendirilen, henüz okul çağındaki çocuklar/gençler içinse 5G’siz bir gelecek imkansız!

Araştırmaya yüzde 76'sı C-düzey (CEO, CFO, CO vs.) olmak üzere 740 şirket yöneticisi ve milenyum kuşağına mensup 600 genç katılmış. Araştırmanın genelinde gelecek üç yılda iş dönüşümü konusunda en fazla etkiye sahip teknoloji Nesnelerin İnterneti (IoT) olarak ortaya çıkıyor.

Robotik ve yapay zeka sırada

Gelecek üç yılda iş dönüşümünde öne çıkacak en önemli inaovasyon alanları sıralamasında giyilebilir sağlık takip ürünlerinden akıllı ev ve şehirlere kadar pek çok uygulama alanı olan Nesnelerin İnterneti’nin ardından robotik geliyor. Üst düzey yöneticilere göre, raporda ortaya konan ve ikinci en önemli inovasyon alanı olarak görülen robotik süreç otomasyonu (RPA), geçen yılın listesinde 9'uncu sırada yer alıyordu. RPA pazarının 2023’de 8.69 milyar dolarlık pazar hacmine ulaşacağı öngörülüyor.

Geçen yıl listenin 7'nci sırasındaki blok zinciri teknolojileri de bu yıl hızlı bir yükselişle dördüncülüğe yükseldi. Araştırmaya katılan üst düzey yöneticilerin yüzde 41'i gelecek üç yılda şirketlerde blok zinciri teknolojilerinin kullanılacağına inandığını söylüyor. Blok zinciri çözümlerine 2022 itibariyle dünya genelinde 11.7 milyar dolar harcanması bekleniyor.

Üst düzey yöneticilere göre gelecek üç yılda iş dünyasını dönüştürecek ilk 5 teknoloji ise şöyle:

  • Nesnelerin interneti
  • Robotik süreç otomasyonu
  • Yapay zeka
  • Blok zinciri
  • Robot teknolojileri

Milenyum ya da Y kuşağı denilen genç profesyonellerin sıralamasıysa CEO’larınkinden biraz farklı. Onlar gelecek üç yılda işlerdeki teknolojik dönüşümü hızlandıracak 5 inovasyon alanını şöyle belirlemiş:

  • Yapay zeka, kavramsal programlama, makine öğrenmesi
  • Nesnelerin İnterneti
  • 5G
  • Artırılmış bilişsel güç (kuantum programlama, vs.)
  • Robotik süreç otomasyonu

Halen X kuşağından yöneticilerin ekiplerini oluşturan milenyum kuşağı, teknolojinin içine doğan ilk jenerasyon sayılabilir. İnternet ve mobil iletişimsiz bir dünya bilmeyen bu kuşak, 5G’yi dönüşümün anahtarı olarak görüyor.