Kişisel verilerinizi korumak için almanız gereken 5 temel güvenlik önlemi

Kurumsal veya özel verilerimizin kaybolması veya kötü niyetli kişilerin eline geçmesi gibi istenmeyen durumları ortadan kaldırmak için basit birtakım önlemler almak mümkün.

Kişisel verilerinizi korumak için almanız gereken 5 temel güvenlik önlemi

Şüphesiz ki sadece iş dünyasında değil gündelik yaşamımızda da köklü bir dijital dönüşüm sürecinden geçiyoruz. Üstelik teknolojideki, özellikle de Nesnelerin İnterneti, yapay zeka ve blok zinciri (blockchain) gibi ileri teknoloji alanlarındaki hızlı ilerlemeler nedeniyle artık dijitalleşme hayatımızın merkezinde yer alıyor. Dönüşüm o kadar hızlı ki çoğumuz dijital ortamlardaki bilgi ve verilerimizin güvenliğinin sağlanması için alınması gereken önlemler konusunda yeterince hızlı davranamıyoruz.

Kurumsal veya özel verilerimizin kaybolması veya kötü niyetli kişilerin eline geçmesi gibi istenmeyen durumları ortadan kaldırmak için basit birtakım önlemler almak mümkün. Sizler için derlediğimiz 5 temel önlemi şöyle sıralayabiliriz;

1. Her zaman yedekleyin

Veri yedekleme seçenekleri, flash belleklerden bulut depolama alanlarına kadar neredeyse sınırsız sayıda.  Sürekli veri ve dosya üreten biriyseniz, örneğin her gün fotoğraf ve videolar çekiyor, yazı yazıyor, yüzlerce kişiyle e-posta üzerinden dosya alışverişi yapıyorsanız, en azından haftada bir kez yedekleme yapmanızda fayda var. Böylece laptopunuz çalınsa dahi veri ve dosya kaybetmemiş olacaksınız. Ayrıca resmi belgeler, tebligatlar, kimlik ve kredi kartları, banka dekontları vb fiziksel dokümanları da tarayarak bilgisayarınızda güvenli bir klasörde saklamanızı öneririz.

2.Karmaşık şifreler kullanın, sürekli değiştirin

Wifi ağlarının kapsama alanı genellikle oturduğunuz mekanın dışına taşar. O yüzden evdeki veya ofisteki wifi ağınıza bağlanmak için gereken şifreyi çok haneli (en az 15), büyük-küçük harf, özel işaret ve rakamları karışık olarak içerecek şekilde belirleyin. Aynı kuralı e-posta ve bulut depolama hesaplarınızda da uygulayın. Şifrelerinizi periyodik olarak değiştirin ve öncekilere benzer şifreler asla kullanmayın.

3.Kamuya açık alanlardaki kablosuz ağları kullanmayın 

Kahvemizi yudumlarken kendi veri paketimizi kullanmadan internette ücretsiz dolanmak elbette çekici bir teklif. Bu yüzden kahve zincirleri dahil hemen her yeme-içme tesisinde artık ücretsiz wifi sunuluyor. Ne var ki biraz becerikli bir korsan için bu ağlar üzerinden veri hırsızlığı yapmak işten bile değil. Yine de kullanacaksanız en azından “https:” ile başlayan bağlantı arayüzü kullananları tercih edin.

4.Antivirüs yazılımı kullanın

Kötü niyetli korsan yazılımlar, özellikle de e-posta yoluyla yayılan “phishing” türü yazılımlar, işletmeniz için büyük tehlike arz eder. Prestijli bir kurumdan bulut e-posta servisi alıyorsanız riskleri bir nebze azaltmış olurunuz ancak, sisteminize internet, flash bellekler, kamuya açık wifi ağları gibi yollarla bulaşabilecek virüsleri ancak antivirüs programlarıyla önleyebilir ve temizleyebilirsiniz.

5.Kamera ve bluetooth'a dikkat

Bluetooth özellikle kamuya açık alanlarda avlanan korsanların bilgisayar veya telefonunuza giriş yapabileceği kapılardan biridir. Cihazınızdaki bluetooth erişim sınırlama ayarlarını doğru yaptığınızdan ve kullanmadığınız zamanlarda kapalı olduğundan emin olun. Bilgisayar korsanlarının son zamanlardaki hedeflerinden biri haline gelen telefon/laptop kameraları da kullanılmadığında kapatılmalıdır. Hatta her yerde bulabileceğiniz küçük etiketlerle kameranızı kapatabilirsiniz.