Türkiye’de e-imza ve e-sertifika sayısı hızla artıyor

Bugünkü yayılma hızıyla devam ederse, elektronik sertifika sayısı 2020 sonunda 5 milyona yaklaşmış olacak.

Türkiye’de e-imza ve e-sertifika sayısı hızla artıyor

Bulut tabanlı resmi devlet uygulamalarının belki de en önemli ve gerekli olanlarından e-sertifika, hem e-imza hem de mobil imza taraflarında hızlı yayılmayı sürdürüyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yayınlanan dönemsel istatistiklere göre Türkiye’de oluşturulan e-sertifika sayısı 4.3 milyona ulaşmış durumda. Bu hızla devam ederse, elektronik sertifika sayısı 2020 sonunda 5 milyona yaklaşmış olacak.

BTK’nın 2019 üçüncü çeyrek istatistiklerini içeren Pazar Verileri Raporu’na göre 2019 yılının ikinci çeyreğinde 3 milyon 592 bin 786 olan e-imza sertifika sayısı, 2019’un üçüncü çeyreğinde 3 milyon 723 bin 753’e ulaştı. İkinci çeyrekte 580 bin 992 olan mobil imza sertifika sayısı ise sonraki çeyrekte 598 bin 338 olarak kaydedildi. Toplamda üretilen elektronik sertifika sayısı 4 milyon 322 bin 91’e ulaştı. Bir önceki üç aylık döneme göre e-imza sertifika sayısı yüzde 3,6 artarken, mobil imza sertifika sayısındaki artış yüzde 3 düzeyinde gerçekleşmiş oldu.

Verimlilik, güvenlik ve çevresel etki avantajları

Gerek kamu sektörü gerekse özel sektör ve vatandaş işlemlerinde hız ve güvenlik sağlayan e-imza ve mobil imza uygulamaları, günün sonunda verimlilik, tasarruf ve elbette müşteri memnuniyeti anlamına geliyor. Kimlik doğrulama ve imza gerektiren kamu hizmetlerinde dijital dönüşüm sürecinin en kritik bileşenlerinden biri olan e-imza kullanımı, ülke ekonomisine olduğu kadar ulusal güvenliğe de büyük katkı sağlıyor. E-sertifika kullanımı özetle verinin izinsiz ya da yanlışlıkla değiştirilmesini, silinmesini ve veriye ekleme yapılmasını önlüyor, bireylerin elektronik ortamda gerçekleştirdikleri işlemleri inkâr etmelerine engel oluyor. Öte yandan ıslak imzanın neden olduğu kâğıt israfını da ortadan kaldırarak çevreye verilen zararı büyük ölçüde azaltıyor.

5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’nda yer alan şekliyle elektronik imza, başka bir elektronik veriye eklenen ya da elektronik veriyle mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik veriyi tanımlıyor. Elektronik imza, imzalanan metine göre farklılık gösteriyor ve içeriğin matematiksel fonksiyonlardan geçirilerek eşsiz olduğu düşünülen bir değer bulunması suretiyle elde ediliyor. Yani kişiler elle atılan imzada olduğu üzere tek imzaya değil, elektronik imzada kullanılan anahtarlara da sahip oluyorlar.