Yapay zeka kullanımı insan kaynakları yönetiminde de hız kazanacak

Yakın gelecekte performans değerlendirmeleri ve yetenek yönetimi gibi süreçler, yapay zekanın en çok kullanılacağı süreçler olacak.

Yapay zeka kullanımı insan kaynakları yönetiminde de hız kazanacak

Yapay zeka kullanımı insan kaynakları yönetiminde de hız kazanacak Hemen her sektör ve iş sürecinde dijital dönüşümün temel bileşenlerinden biri olan yapay zeka kullanımı, insan kaynakları yönetiminde de hız kazanıyor. Yeni bir araştırmaya göre; 13 ülkeden İK yönetici ve uzmanları, yapay zekanın rolünün önümüzdeki yıllarda  önemli oranda artacağı kanısında. Rapora göre, performans değerlendirmeleri ve yetenek yönetimi gibi süreçler, yapay zekanın en çok kullanılacağı süreçler olacak.

Great Place to Work enstitüsünün gerçekleştirdiği “Avrupa İnsan Kaynakları” araştırmasına göre; 2022 yılına kadar İK alanında yapay zekâ ve robotik çözümlerin kullanımının yaygınlaşacağı öngörülüyor. İşe alım, performans değerlendirmesi, yetenek yönetimi, eğitim ve koçluk gibi pek çok süreçte yapay zekanın katkısıyla verimin artacağına inanılıyor. Özellikle İK süreçlerinin yönetiminin kritik önemde olduğu büyük ölçekli şirketlerde çalışanların seçimi ve periyodik performans değerlendirmelerinde doğruluk ve verim oranının artması bekleniyor.

Dijital hayat ve paylaşım ekonomisi

Great Place To Work Enstitüsü’nün her yıl 7 bini aşkın şirket ve 16 milyondan fazla çalışanı dahil ettiği analizlerinde; kurum kültüründeki dijital dönüşüm etkileri açıkça görülüyor. Kurumun son raporuna göre ise genelde dijital dönüşüm özelde de yapay zeka teknolojilerinin etkisiyle İK süreçlerindeki öncelikler de değişecek. 2022 yılında, yani sadece üç yıl sonra, yapay zeka ve bulut bilişimin İK alanındaki dönüştürücü etkisi de kendini göstermiş olacak ve 2022’ye gelindiğinde İK öncelikleri sıralamasında değişen şartlara uyum sağlamak ve şirketlerin çevikliğini artırmak ilk sıraya oturacak. Bunları çalışan bağlılığı, yeni teknolojilerin kullanımı, liderlik gelişimi ve akıllı veri analizi gibi etkenler izliyor.

İş insanları için “başarı” algısının da değişmekte olduğunu gösteren “Avrupa İnsan Kaynakları” araştırması, gelecekte iş yeri kültüründe en önemli değişimlerin dijital yaşam, paylaşım ekonomisi, hizmetlerin transformasyonu konularında olacağını öngörüyor. Ayrıca bulut bilişim, yapay zekâ, sanal gerçeklik 3D teknolojileri, giyilebilir teknolojiler gibi unsurlar da yeni gelişen ekonomilerde hemen her süreçte olduğu gibi İK alanında da kritik öneme sahip olacak.